Nowelizacją z dnia 9 maja 2024 r. wprowadzono tzw. „wakacje składkowe”, które umożliwiają przedsiębiorcom skorzystanie raz w roku z możliwości niepłacenia składek ZUS. Co to oznacza w praktyce? Przyjrzyjmy się szczegółom tego rozwiązania.

Co to są wakacje składkowe?

Wakacje składkowe polegają na zwolnieniu przedsiębiorcy z opłacania składek na ZUS w wybranym przez siebie miesiącu, co roku. W 2024 roku, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tej ulgi jedynie w grudniu — pod warunkiem złożenia wniosku w listopadzie 2024 r. Z kolei od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli wybrać dowolny miesiąc na wakacje składkowe.

Jak złożyć wniosek?

Aby skorzystać z wakacji składkowych, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek przez Internet, korzystając z profilu płatnika na platformie e-ZUS/PUE ZUS. ZUS elektronicznie poinformuje o przyznaniu lub odmowie zwolnienia.

Co obejmują wakacje składkowe?

Wakacje składkowe to zwolnienie z opłacania składek na:

  • Obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe,
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy,
  • Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, pod warunkiem, że przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku oraz w miesiącu, który go poprzedzał.

Należy jednak pamiętać, że wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kto może skorzystać z wakacji składkowych?

Z wakacji składkowych mogą skorzystać:

  • Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (we wszystkich formach opodatkowania),
  • Wspólnicy spółek cywilnych,

których roczne przychody z ostatnich dwóch lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie przekroczą 2 mln euro oraz ubezpieczają do 10 osób (w tym siebie).

Zwolnienie z opłacania składek w danym miesiącu dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy. To oznacza, że za czas zwolnienia trzeba zapłacić składki osób trzecich takich jak pracownicy czy zleceniobiorcy.

Kto nie może skorzystać z wakacji składkowych?

Z wakacji składkowych nie mogą skorzystać:

  • Wspólnicy spółek osobowych (jawna, partnerska, komandytowa) oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
  • Przedsiębiorcy, którzy wykonują czynności na rzecz byłego pracodawcy w ramach rozliczenia B2B.

Uwaga na podatki

Kwoty składek opłaconych przez państwo nie są przychodem do opodatkowania podatkiem PIT – korzystają ze zwolnienia bez względu na formę opodatkowania działalności.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku opodatkowania według skali podatkowej lub podatku liniowego – zaliczka i składka zdrowotna mogą być wyższe niż w miesiącu skorzystania z ulgi.

Przedsiębiorca na skali lub podatku liniowym ma wybór: zaliczyć składki ZUS w koszty i obniżyć przychód przed opodatkowaniem, lub odliczyć je od dochodu. Zwolnienie ze składek ZUS spowoduje, że brak ich zapłaty wiąże się z brakiem obniżenia podstawy opodatkowania, dlatego jeśli w tym okresie nie wystąpią tej wysokości koszty uzyskania przychodów, to przedsiębiorca opłaci wyższy podatek i wyższą składkę zdrowotną.

Pomoc de minimis

Zwolnienie w ramach wakacji składkowych stanowi pomoc de minimis. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z tej ulgi, nie muszą zawieszać działalności gospodarczej.

Nowe uprawnienia ZUS

ZUS będzie mógł weryfikować wielkość przychodu uzyskanego przez przedsiębiorcę, na podstawie informacji uzyskanej na podstawie wniosku od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. KAS będzie informować ZUS o kwocie rocznego przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanego przez płatnika składek, który korzysta z wakacji składkowych.

Wakacje składkowe, a deklaracja rozliczeniowa i raporty miesięczne

Korzystanie z wakacji składkowych nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania ze zwolnienia.

Co warto przemyśleć przed złożeniem wniosku?

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z wakacji składkowych, należy indywidualnie przeanalizować opłacalność skorzystania z tego rozwiązania. Złożenie wniosku może wpływać na możliwość skorzystania z innych preferencji, takich jak świadczenie „Aktywny rodzic”.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2024 r. poz. 863)

Podsumowanie

Wprowadzona nowelizacja umożliwia przedsiębiorcom skorzystanie raz w roku z możliwości niepłacenia niektórych składek na ZUS. Z powyższego rozwiązania mogą skorzystać tylko określone podmioty. Skorzystanie z wakacji składkowych może wpływać na wysokość opodatkowania i możliwość skorzystania z innych preferencji. Z tego względu przed złożeniem wniosku należy indywidualnie przeanalizować opłacalność zastosowania tego rozwiązania.

Sprawdź naszą ofertę obsługi prawnej przedsiębiorców!

Bibliografia

Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2024 r. poz. 863)

Biznes.gov.pl – Uzyskaj miesięczne zwolnienie z opłacania składek ZUS w ramach wakacji składkowych

Zus.pl – Wakacje składkowe – zwolnienie z opłacania składek ZUS