Oznaczenie książki numerem ISBN jest istotnym elementem identyfikacyjnym w branży wydawniczej, jednak w kontekście stawki VAT nie odgrywa kluczowej roli. Wbrew powszechnym przekonaniom, sprzedaż książek podlega obniżonej stawce VAT w wysokości 5%, niezależnie od tego, czy posiadają one numer ISBN.
Jakie są zasady opodatkowania książek VAT?
Od 2019 roku wprowadzono w Polsce nowe regulacje dotyczące sposobu identyfikacji towarów za pomocą Nomenklatury Scalonej (CN). W ramach tych zmian obniżono stawkę VAT na książki oraz e-booki do poziomu 5%. Istotne jest, że stawka ta ma zastosowanie do wszystkich książek, nawet jeśli nie są one oznaczone numerem ISBN.
Podstawą prawną tych regulacji jest art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, który określa, że dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka VAT wynosi 5%. Wśród tych towarów znajdują się między innymi:
- Książki, broszury i inne materiały drukowane (z wyłączeniem ulotek),
- Gazety, czasopisma regionalne i lokalne,
- Książki dla dzieci, książki obrazkowe, do rysowania i kolorowania,
- Nuty drukowane i rękopiśmienne,
- Mapy i atlasy drukowane,
Czy ISBN wpływa na wysokość stawki VAT?
Numer ISBN (International Standard Book Number) jest unikalnym identyfikatorem książki, który ułatwia jej katalogowanie i sprzedaż. W praktyce jednak nie wpływa on na wysokość stawki VAT. Oznacza to, że zarówno książki z ISBN, jak i te bez tego oznaczenia, są objęte 5% stawką podatku VAT.
To oznacza, że jeśli wydawca zdecyduje się nie nadawać numeru ISBN swojej publikacji, nie wpłynie to na wysokość opodatkowania. Ważne jest jedynie to, aby publikacja spełniała warunki klasyfikacji do odpowiednich pozycji w Nomenklaturze Scalonej (CN), które są objęte obniżoną stawką VAT.
Podsumowanie
Sprzedaż książek w Polsce objęta jest obniżoną stawką VAT w wysokości 5%, niezależnie od tego, czy dana książka posiada numer ISBN. Kluczowe znaczenie dla obniżonej stawki podatkowej ma klasyfikacja książek według Nomenklatury Scalonej, a nie ich oznaczenie identyfikatorem ISBN. Oznacza to, że zarówno duże wydawnictwa, jak i mniejsi twórcy mogą korzystać z preferencyjnej stawki VAT bez konieczności rejestrowania numeru ISBN dla swoich książek.