Zgodnie z informacją przekazaną przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego, Krajowy System e-Faktur (KSeF) nie zostanie wdrożony w Polsce aż do 2026 roku. Minister poinformował również, że trwają prace nad projektami zmian ustawy o VAT – pierwszy w zakresie daty wejścia w życie przepisów KSeF, a drugi dotyczący uproszczenia i zmian samych przepisów. Odległy termin wdrożenia sugeruje, że będą to zmiany daleko idące.
Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF
Przypomnienia wymaga, że obligatoryjny system elektronicznego fakturowania miał wejść w życie już od pierwszego lipca 2024 roku. W styczniu 2024 roku zmieniono termin wprowadzenia instytucji, wskazując jedynie, że przepisy nie będą obowiązywały w roku 2024. Zapowiedziany został jednocześnie audyt oraz rewizja dotychczasowych rozwiązań. Powodem zmiany daty rozpoczęcia obowiązywania przepisów były liczne, krytyczne wady systemu ujawnione w toku audytu, przede wszystkim źle zaprojektowaną architektura IT w zakresie wydajności, awaryjności, możliwości utrzymania, jak również odtwarzania systemu. Wyniki audytu KseF ukazały, że mankamenty de facto uniemożliwiały bezpieczne korzystanie z systemu, co z kolei stanowiłoby poważne zagrożenie dla pewności obrotu gospodarczego. Audyt ujawnił również duże zaniedbania ze strony osób nadzorujących projekt oraz prowadzonej w tym zakresie dokumentacji. Według ministra Domańskiego wyniki audytu pokazały, że wdrożenie KSeF w dotychczasowej formie „groziłoby paraliżem gospodarki”.
Nowy harmonogram wdrożenia KSeF
Mając na uwadze powyższe wyniki, zdecydowano, że odpowiednim terminem na wprowadzenie prawidłowo funkcjonującego systemu KSeF jest data 1 lutego 2026 roku dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła 200 mln zł oraz 1 kwietnia 2026 roku – dla pozostałych przedsiębiorców. Podkreślenia wymaga, że akt unijny obligujący państwa członkowskie do wdrożenia i stosowania przepisów związanych z e-fakturowaniem (dyrektywa VAT w epoce cyfrowej – tzw.ViDA), który miał zacząć obowiązywać od 2028 roku, rozpocznie swoje funkcjonowanie dopiero od roku 2030. Polska uzyskała zgodę UE na derogację w zakresie stosowania KSeF do końca 2026 r., choć MF wystąpiło już wcześniej o przedłużenie derogacji na kolejne lata. Zgodnie z deklaracjami MF czas ten będzie wystarczający na dostosowanie polskiej legislacji do wymogów unijnych oraz przyczyni się do lepszej integracji systemu na poziomie międzynarodowym.
KSeF – zmiany. Reakcje przedsiębiorców na przesunięcie terminu
Przesunięcie terminu wdrożenia budzi wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców, przede wszystkim w zakresie zmian, które zostały zaimplementowane przez podatników. Wiele podmiotów poniosło już koszty w zakresie dostosowania swojej działalności do „starej” wersji przepisów. Całkowita zmiana założeń funkcjonowania systemu KSeF może spowodować, że poczynione wydatki okażą się zbyteczne, a proces dostosowania będzie musiał być powtórzony. MF zapewnia jednak, że przedsiębiorcy zostaną poinformowani o wszelkich wymogach z „odpowiednim” tj. najlepiej rocznym wyprzedzeniem, a nowelizacja będzie polegała jedynie na zmianie dotychczasowych założeń funkcjonowania systemu, a nie stworzeniu go od nowa. Pewne kontrowersje budzi również dwumiesięczny okres przejściowy, podczas którego jedynie część przedsiębiorców zobligowana będzie do stosowania elektronicznych faktur – ponownie zatem jak w przypadku pierwszej edycji przepisów wystawiający fakturę będzie zobowiązany do weryfikacji, czy podmiot niezobligowany do stosowania KSeF otrzymał dokument, a w razie wątpliwości za pewne wystąpi konieczność przekazania go w tradycyjnej formie.
Podsumowanie
W zakresie zapowiedzianych zmian w funkcjonowaniu systemu, wskazano, że planuje się: umożliwienie wystawiania w KSeF tzw. „faktur imiennych” (konsumenckich), dodawanie załączników do faktur oraz złagodzenie podejścia organów skarbowych w zakresie wystawiania faktur podczas awarii systemu. W chwili obecnej data opracowania projektów legislacyjnych dot. KSeF nie została sprecyzowana.