Czy konsola do gier może być uznana za koszt podatkowy w firmie? To pytanie nurtuje wielu przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, czy mogą odliczyć jej koszt od podatku. Odpowiedź brzmi – tak, ale tylko w pewnych okolicznościach i przy należytym uzasadnieniu oraz wykorzystaniu.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że w większości przypadków konsola do gier nie jest narzędziem pracy, które jest niezbędne do wykonywania określonych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (za wyjątkiem szeroko pojętej branży IT – w szczególności działalności związanej z grami wideo).

Opisywane urządzenie powinno również zostać uznane za KUP przedsiębiorcy w przypadku działalności: blogera, influencera, YouTubera w przypadku, gdy przysłuży się ono do rozwoju np. kanału poświęconego tematyce tworzenia poradników do gier – wydaje się, że okoliczność ta ma bezpośredni związek z uzyskaniem przychodu poprzez chociażby zwiększenie „ruchu” na stronie czy kanale.

Najciekawszym z rozwiązań jest natomiast utworzenie tzw. „strefy relaksu”, w której pracownicy mogą korzystać z konsoli do gier w celach wypoczynkowych w ramach przerwy od pracy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wypoczęty i zrelaksowany pracownik jest dużo bardziej wydajniejszy w pracy, co z kolei przekłada się na zmniejszoną absencję i lepsze wykonywanie zadań pracowniczych (podobną rolę pełnią piłkarzyki i gry planszowe).

Wpis opracowany m.in. na podstawie Pisma Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z dnia 21.06.2018 r., znak: 0111-KDIB2-3.4010.15.2018.3.KK.